کنترل Radio Button

با سلام و درود خدمت شما دوستان عزیز

موارد رو به همون ترتیبی که هستن بررسی خواهیم کرد :

1-    Radio Button :

مطمئنا خودتون می دونین که Radio Button چیه. کاری که این کنترل انجام میده انتخاب یک گزینه در آن واحد در بین چند گزینه هستش.

نحوه استفاده و نکات مهم در باره Radio Button به شرح زیر هستن :

1-1.            برای اینکه بفهمیم کدوم Radio Button ها در یک مجموعه هستن باید به خاصیتGroupName این کنترل ها دقت کنیم اگر مقدار این خاصیت در چند Radio Button برابر بود یعنی این Radio Button ها در یک گروه هستند و در بین اونا در یک لحظه فقط یکی می تونه انتخاب بشه.

1-2.            Radio Button List به صورت اتوماتیک خاصیت GroupName گزینه ها رو تنظیم می کنه.

1-3.            خوب حالا از کجا بدونیم که کدوم Radio Button انتخاب شده. برای اینکار می تونیم از خاصیت Checked ، Radio Button استفاده کنیم.همچنین می تونیم از رخدادCheckedChanged این کنترل استفاده کنیم و دستورات مورد نظرمون رو در داخل این رخداد بنویسیم.

1-4.            در Radio Button List رخدادی که مهم هستش SelectedIndexChanged هستش. و خاصیت هایی که برای فهمیدن گزینه انتخابی مهم هستن عبارتند از SelectedIndex , SelectedItem , SelectedValue

1-5.            نکته دیگه ای که در باره این کنترل وجود داره اینه که اگر ما بخواهیم با هر بار تغییر گزینه انتخابی فرم یکبار به سرور تحویل داده بشه باید خاصیت AutoPostBack تمام گزینه ها روTrue کنیم.

در مثال مربوط به این پست من برای این کنترل نمونه ای قرار دادم که می تونین با بررسی این نمونه نحوه استفاده از این کنترل رو یاد بگیرین.

در نمونه ای که ایجاد شده یکبار سه تا کنترل Radio Button جدا از هم در فرم قرار داده شدن و بعد خاصیت ز  هر سه تاشون برابر Age قرار داده شده و در قسمت کد نویسی هم از خاصیتChecked اونها استفاده شده .

به عنوان دومین نمونه یک Radio Button List در صفحه قرار داده شده و در رخدادSelectedIndexChanged  کد نویسی شده و خاصیت EnablePostBack اون True شده.

بقیه موارد رو خودتون می تونین براحتی از این دو مثال  با توجه به توضیحات فارسی که در قسمت کد نویسی نوشتم متوجه بشین.

نمونه این کنترل در صفحه Radio Button.aspx قرار داده شده.

2-    CheckBox

این کنتری تا اونجائیکه من دقت کردم بسیار بسیار مشابه RadioButton هستش و خاصیت ها و متد هاش شباهت بسیار زیادی به RadioButton داره تنها فرق که این کنترل داره در انتخاب چند گزینه ای هستش یعنی در آن واحد چند تا گزینه می تونه انتخاب بشه.

در نتیجه خاصیت GroupName  در این کنترل وجود نداره و بقیه خاصیت ها بسیار بسیار مشابهRadioButton  هستن.بنابراین من نیازی به توضیح بیشتر این کنترل نمی بینم ولی نمو نه ای از این رو در مثال این پست قرار دادم که مطمئنم براتون مفید واقع خواهد شد.

نمنه این کنترل در صفحه Checked Box.aspx قرار داده شده.

نکته : در قسمتی از کد مربوط به این کنترل من از عملگر شرطی سه تایی استفاده کردم که البته مطمئنم اکثر شما باهاش آشنا هستین ولی محض احتیاط توضیح کوچکی درباره این عملگر در زیر آوردم. این عملگر در C++ و C# کاملا یکی هستش :

به قطعه کد زیر دقت کنین :

If (A>B)

{

                Cout<<”A>B”

}

Else

{

Cout<<”A<b”</b”

}

  کد بالا رو من می تونم براحتی در یک خط به شکل زیر بنویسم :

Cout<<(A>B ? “A>B” : “A<b”);<b”);<b”);</b”);<b”);<b”);

3-    HyperLink

این کنترل ، کنترل بسیار آشنایی برای همه هستش.به جرات میشه گفت در تمام سایتها گزینهای وجود داره که با کلیک بر روی اون به صفحه ای دیگه هدایت (Navigate) میشیم.

این کنترل فاقد رویداد هستش.

از خاصیت هایه مهم و پرکاربرد اون میشه به خاصیت Text  و NavigateUrl و ImageUrl  وTarget اشاره کرد.

خاصیت Text  که نیاز به توضیح نداره.

خاصیت NavigateUrl محلی که باید به اونجا هدایت بشیم رو مشخص می کنه.

خاصیت ImageUrl  باعث میشه به جایه متنی که وجو داره یک عکس نمایش داده بشه.

و بالاخره خاصیت Target که دارای دو مقدار هستش مشخص می کنه که صفحه جدید در همین پنجره جاری باز بشه یا در پنجره جدیدی باز بشه که مقدار ” _self ” باعث میشه صفحه جدید در همین پنجره باز بشه و مقدار ” _blank ” باعث میشه صفحه جدید در پنجره جدید باز بشه.

 

 به کانال برنامه نویسی ما پیوندید واز آخرین مطالب روز باخبر شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *